Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 3, 2021 in Motoryzacja |

Przyszłość motoryzacji: Wprowadzenie do samochodów elektrycznych

Przyszłość motoryzacji: Wprowadzenie do samochodów elektrycznych

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o przyszłości motoryzacji, a w szczególności o samochodach elektrycznych. Czym są te pojazdy i co powoduje, że zyskują na popularności? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.
1. Co to są samochody elektryczne?
Samochód elektryczny to pojazd zasilany silnikiem elektrycznym, który pobiera energię z baterii umieszczonej wewnątrz samochodu. Istnieją trzy rodzaje samochodów elektrycznych: w pełni elektryczne, hybrydy typu plug-in oraz hybrydy niemożliwe do ładowania z zewnętrznych źródeł.
2. Zalety samochodów elektrycznych
Samochody elektryczne posiadają wiele zalet. Są ciche, nie emitują spalin, co przyczynia się do lepszego zachowania środowiska naturalnego, oraz mają zdecydowanie mniejszy koszt użytkowania. Przykładowo, koszt na przejechanie 100 km naładowanego samochodu elektrycznego wynosi około 10 zł, podczas gdy koszt przejechania takiego samego dystansu samochodem z silnikiem spalinowym wynosi ok. 30-40 zł.
3. Jak ładować samochody elektryczne?
Samochody elektryczne można ładować w domu, w pracy lub w publicznych ładowarkach. Istnieją dwa rodzaje ładowarek: jednofazowe i trójfazowe. Ładowanie w domu lub w pracy przebiega najczęściej przy pomocy ładowarki jednofazowej, która wprost podłączona do gniazdka ładowania przesyła prąd o mocy 2,3 kW lub 3,7 kW. Ładowanie w publicznych punktach ładowania w zależności od typu ładowarki może przebiegać znacznie szybciej.
4. Obecna sytuacja rynku samochodów elektrycznych w Polsce
Obecnie samochody elektryczne stanowią tylko niewielki procent rynku motoryzacyjnego w Polsce, ale tendencja jest pozytywna. Liczba ładowarek, zarówno publicznych, jak i prywatnych, wzrasta, a samochody elektryczne pojawiają się coraz częściej zarówno w miastach, jak i na drogach krajowych. Wzrost popularności może być wynikiem, między innymi, wprowadzenia przez rząd Polski programu dotacji do zakupu samochodów elektrycznych w 2018 roku.
5. Przyszłość samochodów elektrycznych
Przyszłość samochodów elektrycznych wydaje się bardzo obiecująca. Firmy motoryzacyjne inwestują w elektromobilność, a kierowcy coraz częściej decydują się na zakup samochodu elektrycznego. Według niektórych ekspertów, do 2040 roku wszystkie samochody na świecie będą elektryczne. Większy udział samochodów elektrycznych na rynku może także wpłynąć na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.