Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 3, 2020 in Motoryzacja |

Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Aby zdać egzamin na prawo jazdy, przyszły kierowca musi spełnić określone warunki, które zapisane są w ustawie o kierujących pojazdami. Ważny jest też wiek kierowcy, bowiem jest on uzależniony od kategorii, do której przystępujemy. Pierwsze prawo jazdy można otrzymać już w wieku 14 lat, wtedy jesteśmy wtedy uprawnieni do poruszania się motorowerem. Następna kategoria, która uprawnia nas do kierowania małym pojazdem np. mniejszym quadem czy motocyklem trzykołowym dozwolona jest od 16 roku życia. Jednak najwięcej osób, które ukończyły “osiemnastkę” przystępuje do egzaminu samochodem nieprzekraczającym dopuszczalnej masy całkowitej 3, 5 tony.

Co nas czeka na egzaminie na prawo jazdy?

Z pewnością wszystkie potrzebne wskazówki, odnośnie tego co nas czeka na egzaminie przekaże każdej zdającej osobie egzamin instruktor nauki jazdy. Warto poprosić go o wszystkie dokładne informacje dotyczące manewrów, które mogą być dla Ciebie kłopotliwe. Należy pamiętać o tym, że na egzaminie będziemy poruszać się po mieście i wykonywać wiele czynności, łącznie z kilkoma sposobami parkowania. Na początku egzaminu praktycznego trzeba także wskazać miejsce i poziom oleju w silniku, płynu chłodzącego, hamulcowego czy płynu do spryskiwaczy. Egzaminator może poprosić Cię również o sprawdzenie, czy sygnał dźwiękowy działa poprawnie. Powinieneś także wiedzieć w jaki sposób należy sprawdzić poprawność działania wybranych świateł (pozycyjnych, mijania, drogowych, hamowania, cofania, awaryjnych, przeciwmgłowych tylnych czy też kierunkowskazów). Więcej informacji na www.ssk.info.pl

Po poprawnym wykonaniu zadania, następuje część praktyczna w środku auta. Pamiętaj o poprawnym ustawieniu fotela, zagłówka, lusterek- i najważniejsze zapnij pas bezpieczeństwa. Potem nadchodzi czas na manewry na placu. Tutaj pozostaje nam bezbłędnie przejechać tor po łuku przodem i tyłem oraz wjazd na wzniesienie z użyciem hamulca postojowego. Ważne jest, aby nie doprowadzić do wyłączenia silnika. Po poprawnym wykonaniu tych manewrów możesz wyjechać na miasto. Tam pozostała część egzaminu może trwać od 20 do 40 min, wszystko w zależności od egzaminatora.

Odbiór prawo jazdy

Każdy się zgodzi, że jest to najprzyjemniejsza chwila dla każdego kierowcy. Zanim jednak odbierzemy swój upragniony dokument schować, należy uiścić zapłatę w wysokości 100 zł i 50 gr. Prawo jazdy należy odebrać w wydziale komunikacji urzędu miasta lub starostwa powiatowego w swoim miejscu zameldowania.Czas oczekiwania może wynieść kilka tygodni, a wiadomość o gotowym do odebrania dokumencie można znaleźć na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.